Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Záhrada - Centrum nezávislej kultúry
Námestie SNP 16, 974 01 Banská Bystrica
| mapa

LONGITAL SUITA

Streda 23. Marec 2016

koncert

12/15 €

Predpredaj:  www.slnkorecords.sk

 

Projekt LONGITAL SUITA je spojenie tria Longital, sláčikového kvarteta a zvukového majstra do jedného celku – osem rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje zvláštna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo. Divotvorný a živelný koncert zostavený z najsilnejších piesní Longital vznikol pre festival komornej hudby Konvergencie a bol v septembri 2015 s veľkým úspechom odpremiérovaný. Autorom aranžmánov je Slavo Solovic, skladateľ, ktorý úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby. Longital Suita je inšpirovaná klasickou formou suity, no zároveň búra zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi. Piesňové krajiny Longitalu, sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou, a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere. Longital Suitu charakterizuje päť slov : radosť (z hudobného a ľudského porozumenia hudobníkov na pódiu); sebavedomie (v zmysle poznať sa a vážiť si sám seba); odvaha (skúšať stúpať do neznáma, meniť); virtuozita (ako kombinácia citu, divokosti a temperamentu).

Turné Longital Suita 2016 je podporené vydaním rovnomenného živého albumu z premiérového koncertu na festivale Konvergencie.

Longital je hudobné teleso ktoré založili Daniel Salontay a Shina, názov si požičali z kopca nad Dunajom Dlhé diely, kde skupina žije a ktorý sa kedysi volal Longital. Kozmopolitný názov korešponduje so životom partnerskej dvojice – pravdepodobne najrozcestovanejšia slovenská skupina má za sebou koncerty v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade. V roku 2010 bola skupina ocenená Hlavnou cenou Nadácie Tatrabanky v kategórii hudba. V roku 2014 sa ku skupine pridal staronový bubeník a klavírista Marián Slávka a v máji 2015 Longital už ako na trio vydali štúdiovú novinku pod názvom “A to je všetko?”. Predchádzali jej tituly Výprava (2006), Glória (2008) a Teraz (2010), všetky vydalo vydavateľstvo Slnko Records ktoré si skupina založila  dnes patrí k najrešpektovanejśím hudobným labelom na Slovensku. Longital sa príležitostne venujú aj divadelnej a filmovej hudbe (Divadlá Continuo, Gunagu, Aréna; medzinárodne ocenený animovaný film Sneh, celovečerná dokudráma True Štúr).

Sláčikové kvarteto projektu Longital Suita tvoria virtuózni a renomovaní hudobníci: Slavo Solovic, klasický vzdelaný hudobník a v súčasnosti popredný slovenský aranžér na pomedzí vážnej hudby a moderných žánrov. Vytvoril orchestrálne aranžmány pre symfonické projekty zoskupení Korben Dallas a Sendreiovci ktoré aj sám dirigoval.  Ako autor aranžmánov pre Longital Suita sa v kvartete osobne postará o violový part. Violončelista Jozef Lupták je absolventom Royal Academy of Music London, virtuóznym sólistom s úctyhodným žánrovým rozsahom od tradičnej hudby cez súčasnú až po improvizovanú. Je laureátom množstva cien, hybnou silou progresívnej komornej hudby na Slovensku, venuje sa multikultúrnym a multietnickým projektom a koncertuje po celom svete. Založil a riadi festival Konvergencie. Huslista Štefan Filas je koncertným majstrom Košickej Filharmónie, bol zakladajúcim členom Gustav Mahler Jugend Orchester, venuje sa medzižánrovým presahom komornej a vážnej hudby, pôsobí v komorných telesách na Slovensku i v zahraničí. Huslista Milan Adamec je hudobný súpútnik a spolužiak Slava Solovica, pôsobí ako vedúci skupiny druhých huslí v orchestri SND, venuje sa vzdelávacím koncertom a aranžovaniu.

hrajú:
LONGITAL :
Shina – spev, basgitara, slák
Daniel Salontay – gitary, slák, vokál
Marián Slávka – bicie, piano
Kvarteto:
Štefan Filas -prvé husle
Milan Adamec – husle
Slavo Solovic – viola
Jozef Lupták – violončelo
Zvukový majster:
Martin ČemaNechajte nám komentár