Detail akcie
Festival Azyl
Dátum 8. 10. 2021
do 9. 10. 2021
Čas 10:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

festivalazyl.sme.sk

Lístky na jednotlivé filmy si budete môcť zakúpiť priamo na mieste podujatia.

Piatok 8.október 2021

14:00 FILMY PRE TEEN - YFF premietanie

Sekcia od Young Film Festivalu predstavuje pozoruhodnú európsku filmovú tvorbu pre mládež, vzdeláva a prepája mladé publikum naprieč svetom.  Sekcia určená pre divákov vo veku od 15 do 17 rokov. 

16:00 BLOK V4 SK premietanie

Blok Vyšehradskej štvorky za slovenskú stranu zostavila slovenská filmová dramaturgička, scenáristka,  publicistka a členka poroty Festivalu Azyl, pani Zuzana Gindl-Tatárová. Sekcia pozostáva zo starších filmov súčasných renomovaných autorov, je doplnená o úvodné slovo.

18:00 BLOK V4 HU premietanie

Blok Vyšehradskej štvorky za maďarskú stranu zostavil maďarský filmový režisér Csaba Bollók, hlavný lektor v pražskom Midpoint Central-European Scriptwriting Centre, profesor na DFFB v Berlíne, kreatívny poradca v RAWI Screenwriters Lab Jordan a zároveň aj náš porotca na Festivale Azyl, ktorý vedie celosvetové workshopy v scenáristike, nezávislej a analógovej filmovej tvorbe.

Sekcia je doplnená o úvodné slovo.

20:00-22:00 /možno kus dlhšie BLOK SK ŠKOLY FILMY premietanie

Masa, moc a šťastné happyendy. Akonáhle existuje masa, chce sa množiť. Akt splodenia, súvzťažnosť výchovy, osvojenie si univerzálneho hlasu. Jednotlivec v mase stráca svoje úzkosti a zábrany, slastne sa rozplynie v dave, v hustote, v ďalších bezpohlavných telách. Kolektívny tvor poľahky identifikuje nepriateľa. Stáva sa ním každý, kto stojí proti mase. Masa má rada zvuk rozbitýchpredmetov, vkráda sa do priestorov. Koniec jej rozpínavosti však musí nevyhnutne prísť. To, že sa rozpadá, vyplýva z jej podstaty. Jedno po druhom, vypľuje nahé, hladké telo. Kurátorsky výber filmov Alexandry Gabrižovej, konzultantky pre krátkometrážnu festivalovú tvorbu na Slovensku. 

22:00 S VÍNKOM O FILME

Poď sa porozprávať o dobrých filmoch, čo si videl alebo vidieť chceš! 

Za podmazu príjemnej hudby a dobrého vínka v tvojej obľúbenej Záhrade. 

 

sobota 9.október 2021

10:00-11:00 FILMY PRE DETI - ANČA premietanie

Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti 2021 predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie. Výber snímok z celého sveta, primárne určených pre detského diváka a rodiny, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

15:00-16:00 BLOK FILMY WORKSHOP

Mladé filmové talenty - Workshop AZYL 2021. Workshop AZYL vyvrcholí premietaním minútových filmov vytvorených počas piatich dní festivalu. Mladí filmári a filmárky budú môcť svoju tvorbu odprezentovať na veľkom plátne v kinosále za prítomnosti divákov. Po projekcii nasleduje diskusia s tvorcami, vďaka čomu autori získajú spätnú väzbu od lektorov i návštevníkov festivalu.

16:00-18:00 BLOK V4 CZ premietanie 

Blok Vyšehradskej štvorky za českú stranu zostavil Filip Kršiak, riaditeľ Young Film festivalu, Festivalu Elbe Dock a člen poroty Festivalu Azyl. Pásmo krátkych filmov Vitejte v Česku reflektuje to nejlepšie a najhoršie z nás. Traja nádejní režiséri skúmajú “čecháčkovstvo” z rôznych uhlov pohľadu. Nevyslovené pocity úzkosti, strach o svoje pohodlie, mávnutie rukou nad problémami, ale aj hľadanie vlastných hodnôt, podpory a empatie. Všetky tri filmy spája nielen široké spektrum emóciií, ale predovšetkým rozhodnutie. Rozhodnutie, ako riešiť situácie, ktoré prináša sám život. Sekcia je doplnená o úvodné slovo.

18:00-20:00 BLOK V4 PL premietanie 

Blok Vyšehradskej štvorky za poľskú stranu zostavil energetický promotér poľskej kultúry Kristof Sienkiewicz; organizátor viacerých filmových workshopov a programov výmeny mládeže s Ukrajinou, Českou republikou, Gruzínskom a Poľskom, ako aj stoviek filmových premietaní v Európe, zároveň aj člen  poroty Festivalu Azyl.

Sekcia FILMOWE PODLASIE ATAKUJE obsahuje 7 audiovizuálnych diel rôznych žánrov. Táto iniciatíva vznikla v regióne Podlasie, ktorý je známy svojou divokou prírodou, európskymi zubrami  a talentovaných umelcami so zmyslom pre humor. Existuje pod záštitou Bialystok Cultural Centre a je zameraná na popularizáciu nezávislého filmu v oblasti nielen severo-východného Poľska. 

22:00 S VÍNKOM O FILME 

Poď sa porozprávať o dobrých filmoch, čo si videl alebo vidieť chceš aj v sobotu večer! 

Za podmazu príjemnej hudby a dobrého vínka v tvojej obľúbenej Záhrade.