Detail akcie
Venček alebo rakvičku?“
Dátum 26. 10. 2021
do 29. 10. 2021
Čas 17:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

“Venček alebo rakvičku?” / Festival o živote a smrti

Divadlo * Prednáška * Workshop * Diskusia

www.vencekrakvicka.sk

Štvrtý ročník festivalu tematizuje smrť a umieranie ako vyhostené témy, ktoré je potrebné pozvať späť medzi nás. Inšpiráciu budeme hľadať v skúmaní snov a rôznych stavov bytia cez divadlo, literatúru ako aj symbolický potenciál Tarotu a vlastnej obrazutvornosti.

 

+++++++++++++++++

utorok 26. 10. 2021 19:00  Z1
Divadlo Continuo: MONSTRUM_AND HERE I AM BLIND
tanečné rozjímanie o tom, čo sa neodvažujeme vidieť v dennom svetle 
5/7 € 

MONSTRUM_and here I am blind sa zaoberá spánkom, snívaním, nespavosťou a prelínaním týchto troch stavov. Stavom existencie, v ktorom už nie je možné jasne povedať, či ste prežili niečo skutočné alebo ste o tom len snívali. Naozaj "len"? Nie je nočný sen pravdivý?

Ako sa to, čo považujeme za realitu, prejaví v najtemnejšej nočnej hodine? Čo zostáva za blížiacim sa a postupujúcim strachom, nádejou, rozčarovaním, šťastím, smútkom? Ako dlho sme schopní znášať toto nahliadnutie do temnoty? 

Monstrum popisuje anatómiu nespavosti: nepokojný prúd tlakov pod kožou, rútenia sa, hlodania, zmien. Stelesňuje túlanie a nutkanie zmätených vnemov. Vyčerpanie spôsobené neschopnosťou vypnúť a upadnúť do snov a ničoty. Popisuje úzkosť z pokračovania.

Koncept, réžia, masky: Sara Bocchini
Hudba: Elia Moretti, Jakub Štourač
Výtvarná spolupráca a kostýmy: Helena Štouračová
Svetelný design: Jiří Šmirk
Produkcia: Petr Hromek
Hrajú: Sara Bocchini, Elia Moretti, Jakub Štourač, Koza

+++++++++++++++++

streda 27.10. 18:00 Z1
Caitlin Doughty: Dym v jej očiach
diskusia s autorkou a prekladateľkou knihy

Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Američanka Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a vo svojej knihe Dym v očiach a iné lekcie z krematória pozýva na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov, ktoré vyústili až do vzniku Rádu dobrej smrti. Táto iniciatíva sa profesionálne usiluje vzdelávacími aj praktickými nástrojmi zlepšovať prirodzené uchopenie smrti v spoločenskom chápaní.

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Svoju prácu a tiež knihu, ktorá teraz vychádza v slovenskom preklade, Caitlin Doughty predstaví cez telemost aj na festivale "Venček alebo rakvičku?", spoločne s prekladateľkou Mariannou Bachledovou. Podujatie moderuje Rado Sloboda.

Podujatie má kapacitu 30 ľudí v režime OTP.

+++++++++++++++++

štvrtok 28.10., 17:00 Z2
Prírodné dušičkové vence
workshop
10 €

Príďte si uviť veniec z prírodnín s Luciou Kováčikovou, kvetinárkou a keramikárkou z LKminilab.

Materiálu bude pre všetkých dosť, ale môžete si priniesť aj vlastné rastliny, napríklad tie, ktoré vám pripomínajú niekoho blízkeho, kto už nie je medzi nami.   

Podujatie má kapacitu 20 ľudí v režime OTP. 

+++++++++++++++++

29.10. 17:00 Z2
Tarot On the Verge of Life & Death
performance lecture

Veštice z hmiel Avalonu - Milamanda a sestra Atrocita - vás prevedú časťou Veľkej a Malej arkány, ktorá približuje smrť v jej metafyzickej rovine – nie ako koniec, ale ako cyklus znovuzrodení a zakaždým nových pohľadov na životné situácie, ktoré nemusia byť vôbec hmlisté... Započúvajte sa do obrázkov a vytvorte si vlastný príbeh.

V prednáške sa oboznámite so základnými princípmi a archetypmi, na ktorých výklad z tarotových kariet funguje.

 

Podujatie má kapacitu 20 ľudí v režime OTP. Odporúčame zakúpiť si voľnú vstupenku cez tootoot.fm

Festival sa koná v rámci tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Partneri: Literárna bašta, Artforum BB, Záhrada spomienok