Detail akcie
Ako som sa stala partizánkou
Dátum 8. 4. 2022
Čas 17:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Premietanie filmu pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov

Dokument o Rómoch v odboji, ktorí bojovali za našu slobodu a padli. Následne upadli do úplného zabudnutia a zomreli tak po druhý raz. 

 

Druhá svetová vojna stále skrýva mnohé príbehy, z ktorých niektoré zrejme zostanú navždy tajomstvom. Jednou z takých mozaík spomienok sú osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková, ktorá je tiež pravnučkou jedného z týchto zabudnutých partizánov, sa o skutkoch svojho pradeda dozvedela, keď bola ešte dieťa a jej babička jej rozprávala rozprávky o jeho dobrodružstvách.

Pri odhaľovaní histórie svojej rodiny nájde Vera ďalších rómskych partizánov. Okrem príbehu starého otca Jána film rozpráva príbehy ďalších troch odbojárov. Ich dramatické príbehy zďaleka nie sú také, aké sa hovoria deťom. Väznenie v koncentračných táboroch, vraždy členov rodiny, krvavé bitky pri oslobodzovaní Slovenska, partizánska činnosť, spolupráca s americkou tajnou službou a tiež udalosti, ktoré sa odohrali po vojne – to všetko sledujeme prostredníctvom rozhovorov s ich potomkami a tými, ktorí si túto dobu pamätajú. Vera putuje z archívov slovenských dedín a hôr do Českej republiky, kde žijú niektorí potomkovia. Pri svojom hľadaní naráža na hlboko zakorenené predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite, a to ako v spomienkach tých, s ktorými hovorí, ako aj pri svojom hľadaní v súčasnosti. Autorkina motivácia je nabúrať dlhodobý stereotyp o Rómoch ako obyčajných obetiach nacizmu. Vidíme Rómov, ktorých skutky sú nad rámec histórie menšinového etnika a sú zaslúžene súčasťou európskych dejín.

 

Námet a scenár: Vera Lacková 
Réžia: Vera Lacková 
Producent: Jan Bodnár, Vera Lacková (Media Voice) 
Koproducent: Jarmila Poláková (Film & Sociologie), RTVS,
Česká televize - kreativný producent Martina Šantavá 
Dramaturgia: Jan Gogola ml. 
Kamera: Petr Racek 
Hudba: Jan Šikl ml. 
Strih: Hana Dvořáčková
©2021

Vznik tohoto filmu byl finančně podpořený Audiovizuálnym fondom. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.