Detail akcie
Mila Medvedovska & Daniel Špiner /UA/SK/
Dátum 18. 5. 2024
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Výnimočný koncertný zážitok v Záhrade!

Mila Medvedovska je ukrajinská speváčka a hlasová pedagogička, ktorá  v marci 2022 spolu s 10-ročnou dcérou opustila domov v meste Dnipro. Nevediac, kam vlastne ide, našla útočisko v Bratislave. Napriek tomu, že po odchode z domu bola presvedčená, že už nikdy nenájde silu a chuť spievať, osud to chcel inak a nové inšpirácie a príležitosti našla práve u nás. Vďaka šťastným náhodám sa jej veľmi skoro po príchode podarilo nadviazať kontakty s lokálnou komunitou hudobníkov.

Stabilne spolupracuje a tvorí so skladateľom a klaviristom Danielom Špinerom. Ich umelecké a tvorivé prepojenie a súzvuk boli zjavné od prvého stretnutia. Okamžite začali tvoriť a aranžovať piesne pre svoj spoločný koncertný program. Ich hudba je inšpirovaná ukrajinskými a slovenskými ľudovými piesňami a aranžmány majú nádych folku, jazzu a šansónu. Milin sýty hlas a Danielova klavírna virtuozita idú priamo pod kožu. Na koncertoch svojou muzikálnosťou a emotívnosťou vytvárajú silné prepojenie s publikom a sála plače, smeje sa a spieva spolu s nimi.

Mila s Danielom v októbri vydali prvý spoločný album vo vydavateľstve Slnko records pod názvom Za dlaňou. V rámci jeho prípravy oslovili Simu Magušinovú, Juraja Benetina a Petra Lipu s ponukou na nahranie duet. Všetci súhlasili a vznikli krásne skladby s videoklipmi, ktoré sú zverejnené na YouTube a na streamovacích službách.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.